Wiadomości branżowe

Znamy już najbardziej innowacyjne polskie przedsiębiorstwa

10 grudnia poznamy wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego Rankingu Najbardziej Innowacyjnych Firm. Ranking jest efektem programu badawczego nad innowacyjnością polskiej gospodarki, którego celem jest porównywanie innowacyjności krajowych firm oraz promocja wyróżniających się w tym obszarze przedsiębiorstw. „Kiedy BRE Bank po raz pierwszy włączył się do dyskusji na temat innowacyjności polskiej gospodarki dość intuicyjnie definiowaliśmy to pojęcie. Dzisiaj jesteśmy bogatsi o czteroletnie doświadczenia, co sprawia, że na zagadnienie innowacyjności patrzymy już w znacznie szerszym i bardziej uniwersalnym kontekście”- mówi Mariusz Grendowicz, prezes zarządu BRE Banku.Ranking Najbardziej Innowacyjnych Firm został podzielony na cztery kategorie: mikrofirmy (do 9 osób zatrudnionych), przedsiębiorstwa małe (10-49 zatrudnionych), przedsiębiorstwa średnie (50-249 osób) oraz przedsiębiorstwa duże (powyżej 249). Wzorem poprzednich lat wyodrębnione zostały również podrankingi regionalne. Nowością tegorocznej edycji są podrankingi w poszczególnych kategoriach innowacyjności (innowacyjność produktowa, procesowa, organizacyjna oraz marketingowa), a

10 grudnia poznamy wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego Rankingu Najbardziej Innowacyjnych Firm.

Ranking jest efektem programu badawczego nad innowacyjnością polskiej gospodarki, którego celem jest porównywanie innowacyjności krajowych firm oraz promocja wyróżniających się w tym obszarze przedsiębiorstw.

„Kiedy BRE Bank po raz pierwszy włączył się do dyskusji na temat innowacyjności polskiej gospodarki dość intuicyjnie definiowaliśmy to pojęcie. Dzisiaj jesteśmy bogatsi o czteroletnie doświadczenia, co sprawia, że na zagadnienie innowacyjności patrzymy już w znacznie szerszym i bardziej uniwersalnym kontekście”– mówi Mariusz Grendowicz, prezes zarządu BRE Banku.

Ranking Najbardziej Innowacyjnych Firm został podzielony na cztery kategorie: mikrofirmy (do 9 osób zatrudnionych), przedsiębiorstwa małe (10-49 zatrudnionych), przedsiębiorstwa średnie (50-249 osób) oraz przedsiębiorstwa duże (powyżej 249). Wzorem poprzednich lat wyodrębnione zostały również podrankingi regionalne. Nowością tegorocznej edycji są podrankingi w poszczególnych kategoriach innowacyjności (innowacyjność produktowa, procesowa, organizacyjna oraz marketingowa), a także zestawienie wyróżniających się przedsiębiorstw, które wdrożyły innowacyjne rozwiązania przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Tegoroczne modyfikacje są wynikiem nowej metodologii badań. Przy jej opracowywaniu autorzy rankingu wspierali się Podręcznikiem z Oslo (Oslo Manual, 2005), który definiuje innowacje jako wprowadzenie do praktyki nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do procesu, produktu (towaru lub usługi), marketingu oraz organizacji. Tradycyjnie już ogłoszeniu wyników rankingu towarzyszy publikacja Raportu na temat innowacyjności polskiej gospodarki. Tegoroczny projekt prowadzą wspólnie: BRE Bank, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, firma Dun&Bradstreet, Rzeczpospolita oraz Manager Magazin.

„Dziś potrzebna jest nam "kultura innowacyjności", przez którą rozumiem gotowość do podważania status quo, do ulepszania procesów, do poszukiwania  tych obszarów, które wymagają wdrażania nowych rozwiązań. Żyjemy w bardzo dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. To, co jeszcze wczoraj było nowoczesne, dzisiaj jest standardem, a jutro będzie już niestety przestarzałe. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie procesu innowacji ”– dodaje Mariusz Grendowicz.

A to już wiesz?  Wędrówki po Wrzeszczu ? zapraszamy na promocję książki

Gala Innowacyjności, która odbędzie się 10 grudnia w siedzibie BRE Banku w Warszawie, otworzy zaplanowany na początek 2009 r. cykl konferencji regionalnych. Będą one okazją zarówno do promocji lokalnych, innowacyjnych firm, jak i dyskusji środowiska przedsiębiorców i naukowców na temat innowacyjności.

Program:

18.00                 Uroczyste otwarcie
18.10                 Prezentacja wyników badań nad innowacyjnością polskich przedsiębiorstw- dr Małgorzata Starczewska–Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan, autorka badań
18.30                 Debata na temat innowacyjności. Uczestnicy:

dr Michał Boni – sekretarz stanu, Szef Zespołu Doradców w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
prof. Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
Mariusz Grendowicz – prezes zarządu BRE Banku
Tomasz Susz – prezes zarządu firmy Verso Technologies Sp. z o.o.
Robert Aszkiełowicz – prezes zarządu firmy GAZOMET Sp. z o.o.

19.10-19.50       Wręczenie nagród
20.00                 Bankiet

Źródło Grupa mBank. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy