Biznes Handel

Oras przejmie firmę Hansa

Oras przejmie firmę Hansa
Firma Oras, lider na rynku ekologicznej i inteligentnej armatury w Europie przejęła niemiecką markę

Data publikacji: 2013-09-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Oras przejmie firmę Hansa
Kategoria: BIZNES, Handel

Firma Oras, lider na rynku ekologicznej i inteligentnej armatury w Europie przejęła niemiecką markę Hansa.

Oras przejmie firmę Hansa BIZNES, Handel - Firma Oras, lider na rynku ekologicznej i inteligentnej armatury w Europie przejęła niemiecką markę Hansa.

Fundusz IK2007 Fund firmy IK Investment Partners (IK) zgodził się sprzedać firmę Hansa Metallwerke AG (Hansa), jednego z przodujących dostawców armatury sanitarnej Grupie Oras, liderowi branży w Europie Północnej.  Transakcja ma zostać zawarta do końca września 2013 roku.

Hansa jest liderem rynku łazienkowej i kuchennej armatury sanitarnej w Niemczech i Austrii oraz uznanym producentem innowacyjnych i ekologicznych produktów wysokiej jakości. Przez prawie trzy lata posiadania przez IK, zarząd oraz IK rozszerzyli działalność firmy Hansa na skalę międzynarodową i poprawili jej konkurencyjność poprzez skupienie się na najważniejszych obszarach działalności, przekształcenie gamy produktów i optymalizację produkcji i kosztów materiałów.
 
Oras, lider na rynku skandynawskim, opracowuje, produkuje i sprzedaje przyjazną dla użytkownika armaturę sanitarną zapewniającą oszczędność wody i energii. Już w latach 90. XX w. firma wprowadziła na rynek europejski związany z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją pierwsze elektroniczne baterie bezdotykowe. Obecnie inteligentne baterie pozwalają firmie zajmować pozycję lidera rynku pod względem opracowywania produktów.

Połączenie firm Oras i Hansa doprowadziło do powstania nowej Grupy Oras (łączne obroty 260 milionów euro), która jest europejskim liderem z potencjałem na dalszy międzynarodowy rozwój. Po zakończeniu transakcji obie marki, Oras i Hansa, będą rozwijane.
 
Pekka Kuusniemi, prezes i dyrektor generalny Grupy Oras, opisuje przejęcie jako odważne wkroczenie na rynek niemiecki i Europy kontynentalnej: "Kraje skandynawskie stanowią nasz rodzimy rynek, na którym nasza pozycja jest silna. Od pewnego czasu szukaliśmy odpowiedniego sposobu rozszerzenia działalności na Europę kontynentalną. Sam rynek niemiecki jest dziesięć razy większy niż fiński i stanowi około 20 proc. całego rynku europejskiego. Razem, jako nowa firma, dwukrotnie większa niż Oras obecnie oraz posiadająca znacznie silniejszą pozycję na rynku jesteśmy dobrze przygotowani na wzrost sprzedaży. Marka Hansa ma mocną pozycję na rynku, jest znana z jakości swoich produktów i szanowana w całej Europie kontynentalnej. Oras i Hansa idealnie uzupełniają się pod względem geograficznym. Połączenie z marką Hansa znacznie poprawia nasze perspektywy na przyszłość. Jednocześnie jesteśmy świadomi czekającej nas wytężonej pracy, związanej z integracją dwóch firm takiej samej wielkości i utworzeniem jednej budującej wartość jednostki”.
 
Christopher Marshall, dyrektor generalny Grupy Hansa, również jest zwolennikiem transakcji i zauważa: „Zaangażowanie IK w długoterminowy sukces marki Hansa jest oczywisty i korzystnie wpłynie na zorientowaną na rodzinę kulturę firmy Oras. Łączymy dwie uzupełniające się i będące w dobrej kondycji firmy nastawione na rozwój. Obie firmy wytwarzają produkty wysokiej jakości, zatrudniają kompetentnych pracowników, mają silną pozycję na odpowiednich rynkach, a ich marki cieszą się uznaniem. Możemy wiele się od siebie nauczyć i odnaleźć uzupełniające składniki związane ze sprzedażą, działalnością i gamą produktów. Połączenie naszych mocnych stron umożliwi nam osiągnięcie na rynku takiej pozycji, której żadna z firm nie mogłaby osiągnąć samodzielnie”.
 
Detlef Dinsel, partner zarządzający w IK: „Sprzedaż firmy Hansa oznacza całkowite przekazanie przez OK Grupy Hansa dwóm silnym partnerom strategicznym – Oras (HANSA) i Franke (KWC). Cieszymy się, że udało nam się pomyślnie zrestrukturyzować firmę Hansa oraz poprawić jej konkurencyjność i rentowność. Wspólnie Hansa i Oras będą silnym liderem ogólnoeuropejskiego rynku, który jest w stanie kontynuować rozwój na rynkach międzynarodowych i osiągnąć nowy poziom. Chcemy podziękować Zarządowi i Pracownikom firmy Hansa za ich pracę i profesjonalizm. Życzymy im wszystkiego najlepszego w przyszłości”.

A to już wiesz?  Taurus oficjalnym przedstawicielem BMC w Polsce

Oras jest dużym dostawcą przyjaznej dla użytkownika armatury sanitarnej zapewniającej oszczędność wody i energii. Założona w 1945 roku firma jest liderem na rynku północnoeuropejskim. Oras jest rodzinną firmą należącą do Oras Invest. Siedziba główna firmy Oras znajduje się w Rauma w Finlandii. Firma posiada dwie fabryki: w Rauma i w Oleśnie w Polsce. Firma posiada własne działy sprzedaży w piętnastu krajach europejskich. W 2012 r. sprzedaż netto zatrudniającej około 800 osób firmy wyniosła 131,1 miliona euro.

Hansa jest przodującym dostawcą innowacyjnej armatury sanitarnej w europejskich krajach niemieckojęzycznych. Założona w 1911 roku firma jest drugim co do wielkości producentem kranów w Niemczech i liderem na rynku austriackim. Siedziba główna firmy Hansa znajduje się w Stuttgarcie. Firma posiada dwie fabryki: w Burglengenfeld w Niemczech i w Karlovicach w Czechach. Hansa posiada własne działy sprzedaży w dziewięciu krajach Europy i w Chinach. W minionym roku sprzedaż netto zatrudniającej około 600 osób firmy wyniosła 128,5 miliona euro.

Oras Invest jest wyłącznym właścicielem Grupy Oras. Oras Invest jest rodzinną firmą działającą w branży przemysłowej od ponad 70 lat. Zaangażowanie właścicieli oraz długoterminowy i zrównoważony rozwój stanowią podstawę strategii Oras Invest. Firma jest posiadaczem największej liczby akcji trzech firm notowanych na giełdzie: Kemira (18 proc.), Tikkurila (18 proc.) i Uponor (23 proc.). Oras Invest koncentruje się na przemyśle wodnym i budowlanym. Pod koniec 2012 roku wartość netto aktywów firmy Oras Invest wynosiła 617 milionów euro.

IK Investment Partners („IK”) jest ogólnoeuropejskim prywatnym funduszem inwestycyjnym koncentrującym się na inwestycjach w trzech regionach: Skandynawii, Niemczech/Europie Środkowo-Wschodniej oraz Francji i Beneluksie. Od 1989 roku fundusz IK Funds zainwestował około 5,6 miliarda euro w ponad 80 europejskich firmach. IK Funds inwestuje w mające duży potencjał rozwojowy średnie firmy działające w sektorach usług biznesowych, opieki, dóbr przemysłowych i towarów konsumenckich. Obecnie jej portfel składa się z 24 firm.

A to już wiesz?  Zmiany w polskim handlu detalicznym

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Oras przejmie firmę Hansa BIZNES, Handel - Firma Oras, lider na rynku ekologicznej i inteligentnej armatury w Europie przejęła niemiecką markę Hansa.
Hashtagi: #BIZNES #Handel

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy