Wiadomości branżowe

Najważniejsze wydarzenia w 2011 roku oczami analityków Bankier.pl

Katastrofa w Fukushimie, obniżka ratingu USA, zmiany na rynku kredytów hipotecznych, zmiana stawki podatku VAT czy ustawa deregulacyjna to, zdaniem analityków Bankier.pl, najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Oto, co jeszcze było kluczowe w roku 2011 w w Polsce i na świecie, na rynkach, w obszarze finansów osobistych, a także w obszarze firmy i podatków.Kryzys w strefie euro to w mojej ocenie bezapelacyjnie najważniejsze wydarzenie A.D. 2011. Upadek Portugalii, restrukturyzacja długów Grecji, wysokie ryzyko niewypłacalności Włoch i groźba rozpadu eurostrefy to dopiero początek kryzysu nadmiernego zadłużenia, jaki ogarnie cały świat Zachodu. Te same problemy dotyczą też Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych, tylko o tym się jeszcze nie mówi - pisze główny analityk Bankier.pl, Krzysztof Kolany.Koniec wolnoamerykanki w wyliczaniu zdolności kredytowej. Rok 2011 obfitował w szereg wydarzeń, które znacząco wpłynęły na rynek kredytów hipotecznych. W pełnym zakresie zaczęły obowiązywać dwie rekomendacje: T i SII, które uporządkowały zasady obliczania zdolności kredytowej. Zgodnie z zapisami rekomendacji T, rata

Katastrofa w Fukushimie, obniżka ratingu USA, zmiany na rynku kredytów hipotecznych, zmiana stawki podatku VAT czy ustawa deregulacyjna to, zdaniem analityków Bankier.pl, najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Oto, co jeszcze było kluczowe w roku 2011 w w Polsce i na świecie, na rynkach, w obszarze finansów osobistych, a także w obszarze firmy i podatków.

Kryzys w strefie euro to w mojej ocenie bezapelacyjnie najważniejsze wydarzenie A.D. 2011. Upadek Portugalii, restrukturyzacja długów Grecji, wysokie ryzyko niewypłacalności Włoch i groźba rozpadu eurostrefy to dopiero początek kryzysu nadmiernego zadłużenia, jaki ogarnie cały świat Zachodu. Te same problemy dotyczą też Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych, tylko o tym się jeszcze nie mówi – pisze główny analityk Bankier.pl, Krzysztof Kolany.

Koniec wolnoamerykanki w wyliczaniu zdolności kredytowej. Rok 2011 obfitował w szereg wydarzeń, które znacząco wpłynęły na rynek kredytów hipotecznych. W pełnym zakresie zaczęły obowiązywać dwie rekomendacje: T i SII, które uporządkowały zasady obliczania zdolności kredytowej. Zgodnie z zapisami rekomendacji T, rata kredytu nie mogła przekraczać połowy dochodów netto kredytobiorcy. Rekomendacja SII zobowiązała banki do wyliczania zdolności kredytowych klienta przy założeniu, że spłaci on zobowiązanie w ciągu 25 lat. Obie rekomendacje ukróciły wolnoamerykankę przy wyliczaniu zdolności kredytowej, wprowadzając określone standardy – stwierdza analityk działu Finanse osobiste, Wojciech Boczoń.

Fiskalizm się rozrasta. Bez wątpienia zarówno przedsiębiorcy jak i podatnicy najdotkliwiej odczuli zmiany stawek podatku VAT, które od stycznia 2011 roku VAT wzrosły o 1pp (z 22% do 23% i z 7% do 8%) oraz ustalono VAT dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych na poziomie 5%. Warto tutaj przypomnieć jak wielkie problemy mieli przedsiębiorcy, którzy praktycznie z dnia na dzień musieli przeprogramować kasy fiskalne. Dla wielu z nich było to bardzo kosztowne przedsięwzięcie – przypomina analityk działu Firma i podatki, Łukasz Piechowiak.

A to już wiesz?  Pieniądze leżą na cmentarzu

 

Więcej informacji w analizie przygotowanej przez analityków Bankier.pl: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najwazniejsze-wydarzenia-w-2011-roku-oczami-analitykow-Bankier-pl-2461682.html, a z prognozami dotyczącymi roku 2012 można zapoznać się w niniejszym raporcie [PDF].

 

 

Redakcja Serwisów Bankier.pl należąca do Grupa Allegro Sp. z o.o. zezwala na powielanie i rozpowszechnianie powyższego fragmentu utworu w całości, w dowolnych mediach na wszystkich polach eksploatacji. Pełna wersja utworu, dostępna na stronie  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najwazniejsze-wydarzenia-w-2011-roku-oczami-analitykow-Bankier-pl-2461682.html,może być bezpłatnie powielana i rozpowszechniana w całości lub w części wyłącznie w prasie drukowanej, w tytułach zarejestrowanych i kontrolowanych w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr. 24 poz. 83 z późn. zm.), w szczególności pod warunkiem podania autora i źródła  pochodzenia utworu.

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy