Wiadomości branżowe

Historia i Życie ? finał konkursu (foto, laureaci ze Słupska)

„Historia i życie” – V ogólnopolski konkurs historyczny rozstrzygnięty Galą finałową na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła się V edycja konkursu historycznego z cyklu „Historia i życie”. Głównym punktem programu było ogłoszenie jego wyników. Laureatami zostało 9 uczniów – licealistów z całej Polski oraz 5 nauczycieli historii. Konkurs ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. Patronat honorowy nad ostatnią edycją konkursu objęli prof. Władysław Bartoszewski oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku.Hasło konkursu brzmiało „Rzeczpospolita wielu narodów. Dziedzictwo przeszłości, szansa na przyszłość". Uczestnicy mogli wybrać jeden z konkursowych tematów:Unia dawniej i dziś: I Rzeczpospolita i Unia Europejska.Wielość, która wzbogaca? Przemieszanie kulturowe w dawnej i dzisiejszej Polsce.Obcokrajowcy-imigranci we

„Historia i życie” – V ogólnopolski konkurs historyczny rozstrzygnięty

Galą finałową na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła się V edycja konkursu historycznego z cyklu „Historia i życie”. Głównym punktem programu było ogłoszenie jego wyników. Laureatami zostało 9 uczniów – licealistów z całej Polski oraz 5 nauczycieli historii.

Konkurs ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. Patronat honorowy nad ostatnią edycją konkursu objęli prof. Władysław Bartoszewski oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

Hasło konkursu brzmiało „Rzeczpospolita wielu narodów. Dziedzictwo przeszłości, szansa na przyszłość”. Uczestnicy mogli wybrać jeden z konkursowych tematów:

  1. Unia dawniej i dziś: I Rzeczpospolita i Unia Europejska.
  2. Wielość, która wzbogaca? Przemieszanie kulturowe w dawnej i dzisiejszej Polsce.
  3. Obcokrajowcy-imigranci we współczesnej Polsce.
  4. Splątane korzenie: zróżnicowane tradycje narodowe w mojej rodzinie i środowisku.

Na konkurs napłynęło ponad 100 prac autorstwa 140 uczniów z 38 miejscowości. Podobnie jak poprzednio duże miasta, z wyłączeniem Opola (41 prac), były słabo reprezentowane.

Największą popularnością cieszył się temat trzeci – Obcokrajowcy-imigranci we współczesnej Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych prace napłynęły z całej Polski. Ich poziom był bardzo wysoki. Ponad 50% prac jury zakwalifikowało do ostatniego etapu konkursu, uprawniającego do otrzymania certyfikatu. Nagrody finałowe przyznawane były w dwóch kategoriach: indywidualnej i zbiorowej. W Gali wzięli udział laureaci konkursu: autorzy prac, uczniowie oraz nauczyciele historii.

Laureatami konkursu zostali:

Joanna Rudzka z Lipna, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Lipnie, współpracująca z profesor Anną Rudzką, za pracę pt: Wielość, która wzbogaca? Przemieszanie narodowe i kulturowe w dawnej i dzisiejszej Polsce.

Konstanty Berezowski z Opola, uczeń profesora Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcące Nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę Splątane korzenie: zróżnicowane tradycje narodowe w mojej rodzinie i środowisku

A to już wiesz?  Warszawa już wie, że tylko rodzina jest receptą na kryzys

II miejsce

Agata Wojtczak z Opola, uczennica profesora Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcące Nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, za pracę pt: Unia dawniej i dziś: I Rzeczpospolita i Unia Europejska.

Dariusz Standerski z Poznania, uczeń profesor Ewy Dybowskiej z Liceum Ogólnokształcącego świętej Marii Magdaleny w Poznaniu, za pracę pt: Unia dawniej i dziś: I Rzeczpospolita i Unia Europejska.

III miejsce

Małgorzata Masłyk ze Słupska, uczennica profesora Stanisława Stefańskiego z II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku za pracę pt: Splątane korzenie: zróżnicowane tradycje narodowe w mojej rodzinie i środowisku.

Sandra Polok z Dobrzenia Wielkiego, uczennica profesora Fabiana Filiksa z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim za pracę pt: Unia dawniej i dziś: I Rzeczpospolita i Unia Europejska.

Piotr Tyziniec ze Szczecina, uczeń profesor Urszuli Suwaj z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie, za pracę pt. Obcokrajowcy – imigranci we współczesnej Polsce.

Prace zbiorowe

I miejsce

Agata Mazepus ze Słupska, uczennica profesora Stanisława Stefańskiego z II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku, za pracę pt.: Wielość, która wzbogaca? Przemieszanie narodowe i kulturowe w dawnej i dzisiejszej Polsce.

Wojciech Żmuda ze Słupska, uczeń profesora Stanisława Stefańskiego z II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku, za pracę pt.: Wielość, która wzbogaca? Przemieszanie narodowe i kulturowe w dawnej i dzisiejszej Polsce.

Nauczyciele

Ewa Dybowska nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego świętej Marii Magdaleny w Poznaniu.
Fabian Filiks nauczyciel Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
Anna Rudzka nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie.
Maciej Skoczylas nauczyciel Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.
Stanisław Stefański nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku.

Tradycyjnie już część oficjalną spotkania zakończył koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego.  Tym razem wystąpił kwartet uczennic szkoły, który wykonał dwa utwory. Po części oficjalnej gości zaproszono na poczęstunek, w czasie którego głównym tematem rozmów były przygotowania do następnej edycji konkursu.

A to już wiesz?  ?Historia i Życie? ? VI ogólnopolski konkurs historyczny rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu są Fundacja Wiedza i Praktyka oraz Wydawnictwo Wiedza i Praktyka przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Domem Spotkań z Historią oraz Uniwersytetem Warszawskim.

***

Więcej na www.wiedzaipraktyka.pl

Kontakt:

Witold Olejnik
[email protected]
660404001

 

 

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy