Aktualności

Wspieranie młodych naukowców ? taki biznes się opłaca

Wspieranie młodych naukowców ? taki biznes się opłaca
Wspieranie młodych naukowców ? taki biznes się opłaca O przyszłości Polski, jej rozwoju i dobrobycie będą decydować dzisiejsze młode pokolenia. Brzmi górnolotnie? Być może. Ale

Wspieranie młodych naukowców ? taki biznes się opłaca

O przyszłości Polski, jej rozwoju i dobrobycie będą decydować dzisiejsze młode pokolenia. Brzmi górnolotnie? Być może. Ale to prawda. W tym kontekście nie bez znaczenia pozostaje wpieranie młodych naukowców przez biznes. To dzięki tym młodym ludziom, ich wiedzy i doświadczeniu, Polska ma szanse zbudować przewagę konkurencyjną na wyższym poziomie ? nie na poziomie niskich kosztów pracy, a na poziomie czynników pozakosztowych, którymi są innowacje i mechanizmy gospodarki opartej na wiedzy.

Transfer wiedzy ze świata nauki do świata biznesu

Na rynku powstaje coraz więcej instytucji i organizacji, których działanie ukierunkowane jest na tworzenie i rozwijanie nowych sposobów współpracy sektora nauki i edukacji nie tylko z lokalnym samorządem, ale również z innowacyjnym biznesem. Ich celem są działania wspomagające transfer wiedzy zarówno ze świata nauki do świata biznesu, jak i w odwrotnym kierunku. Organizacje te edukują młodych naukowców w zakresie przedsiębiorczości i pokazują im możliwości rozwoju. To pierwszy poważny argument przemawiający za wspieraniem młodych naukowców przez biznes. Od najmłodszych lat należy bowiem zaszczepiać w młodych ludziach myślenie o szerokim spektrum możliwości łączenia nauki z biznesem, wykorzystaniu ich naukowej wiedzy i doświadczenia w znacznie szerszym zakresie niż tylko na potrzeby szkolnych czy też akademickich laboratoriów. Dotychczasowe doświadczenia organizatorów Konkursu Naukowego E(x)plory, największego w Polsce konkursu, pozwalającego młodzieży tworzyć projekty naukowe, rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać wiedzę i już na tym etapie doświadczać kontaktu z biznesem, pokazują jak ważne jest wspieranie potencjału zdolnych uczniów na wczesnym etapie ich ?przygody? z nauką stosowaną i wynalazkami.

? Efekty przekraczają niekiedy nasze najśmielsze oczekiwania. Ważne, by ten potencjał i potrzebę jego rozwoju dostrzegały jednak nie tylko jednostki rządowe i samorządowe, ale także biznes, bo to od niego zależy, w jaki sposób ten potencjał zostanie wykorzystany. Bardzo cenimy sobie wsparcie ? zarówno finansowe, jak i merytoryczne ? firm takich jak Grupa LOTOS czy Intel, które od lat aktywnie angażują się w E(x)plory ? mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

A to już wiesz?  O edukacji i profilaktyce stomatologicznej w Sejmie

Kapitał na przyszłość

? Najwyższy czas, aby biznes zrozumiał, że ma nie tylko pewne zobowiązania, ale także szansę na realne korzyści wynikające ze wspierania rozwoju polskiej nauki ? mówi Elżbieta Mikołajczak z Grupy LOTOS, będącej mecenasem E(x)plory.

Grupa LOTOS wspiera edukację poprzez podejmowanie różnych działań ? od sponsorowania projektów edukacyjnych, takich jak E(x)plory czy Jasielska Liga Naukowa, po współpracę z wyższymi uczelniami technicznymi i organizacjami studenckimi, co umożliwia wymianę wiedzy, pomysłów oraz doświadczenia pomiędzy specjalistami LOTOSU a młodymi, zdolnymi naukowcami i ich wykładowcami. Przykład Grupy LOTOS pokazuje, że można jednocześnie wspierać młodych ludzi finansowo, oferując stypendia i pozwalać największym talentom na rozwój. Jednak należy pamiętać, że to nie wszystko. Równie ważne jest wsparcie, jakiego biznes może udzielać dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, umożliwiając dostęp do pewnej infrastruktury, zasobów intelektualnych itp. Świadomość możliwości takiego wsparcia jest początkiem współpracy, na której zarówno biznes, jak i młodzi naukowcy mogą skorzystać. To inwestycja w przyszłych specjalistów, od których umiejętności będzie zależeć rozwój firmy i rodzimej gospodarki.

Coraz częściej uważa się, iż przyspieszenie rozwoju gospodarki, a także niwelowanie negatywnych zjawisk na rynku pracy powinno mieć swoje podstawy w tworzeniu warunków, które wspomagają współpracę środowiska nauki i biznesu. To od poziomu polskiej nauki i dopasowania kierunków kształcenia do potrzeb rynku zależeć bowiem będzie dalszy rozwój zarówno poszczególnych sektorów, jak i całej polskiej gospodarki.

? Jeżeli polska gospodarka nie będzie współpracować ze środowiskiem naukowym, a nakłady na rzecz nauki nie będą mądrze gospodarowane, nie zostanie wykorzystana szansa by stać się liderem regionu z dostępem do cennych kapitałów ? mówi Elżbieta Mikołajczak.

Wspieranie młodych naukowców przez biznes jest niezwykle istotne w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej. Jak na razie jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych Polski są niskie koszty pracy. Warto byłoby ? właśnie dzięki wsparciu młodych naukowców i aktywności promującej działania na styku nauki i biznesu ? doprowadzić do sytuacji, w której kraj zaczyna wykorzystywać innowacje i mechanizmy gospodarki opartej na wiedzy. Tym samym zaczyna być w stanie konkurować czynnikami pozakosztowymi.

A to już wiesz?  50 niezwykłych, charytatywnych skoków spadochronowych w jeden dzień!

Nie szukaj pracy za granicą…

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wspierając młodych naukowców już na początku ich zawodowej drogi zwiększamy szanse na przekonanie ich do pozostania w Polsce i rozwijania naukowych pasji z korzyścią zarówno dla nich samych, jak i dla biznesu. Podejście takie widoczne jest między innymi w działalności Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, jednego z partnerów wspierających Program E(x)plory. Centrum kładzie nacisk na urynkowienie wyników prac badawczych w szczególny sposób dbając o ochronę własności intelektualnej.

? We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ dajemy naukowcom przestrzeń do rozwoju, nowoczesne laboratoria, możliwość pozyskiwania i realizowania własnych grantów oraz projektów badawczych i wsparcie biznesowe w komercjalizacji technologii. Tego do tej pory w naszym kraju nie było, a takie działania znacząco wpłyną na poziom innowacyjności w Polsce i pozwolą uniknąć pułapki średniego rozwoju, która zagraża krajom Europy Środkowej przechodzącym gwałtowną transformację systemową ? mówi prof. Jerzy Langer, Prezes EIT+ i dodaje: ? Angażując się w E(x)plory chcemy pokazać jego uczestnikom, że nasze centrum jest miejscem, gdzie można rozwijać naukowe pasje, osiągać sukcesy i wdrażać swoje pomysły do przemysłu. Nie musimy już wyjeżdżać w tym celu za granicę.

Zauważalnym trendem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i technologii przez duże korporacje poza własnymi strukturami organizacyjnymi. W tym celu powstają globalne platformy dla innowacji, które są łącznikiem pomiędzy przedsiębiorcami, sektorem publicznym oraz innowatorami. Ich celem jest kojarzenie ze sobą przedsiębiorców zgłaszających zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania i technologie, którzy stawiają wyzwania innowatorom oczekując innowacyjnych rozwiązań. Tymi innowatorami mogą być właśnie młodzi naukowcy.

Współpraca taka ma już swoje potwierdzenie w badaniach. Według badań własnych przeprowadzonych przez PwC, 84 proc. firm współpracuje z uczelniami wyższymi, 80 proc. z jednostkami badawczo-rozwojowymi, 38 proc. z indywidualnymi wynalazcami, a 36 proc. z parkami naukowymi i technologicznymi*

A to już wiesz?  Lepsze zdrowie, lepsze życie - polska technologia i polskie wynalazki w służbie człowiekowi.

Coraz większa i coraz bardziej zauważalna aktywność firm i instytucji w zakresie wspierania młodych naukowców to dobra prognoza na przyszłość. Transfer wiedzy ze świata nauki do biznesu i odwrotnie to jednak cały czas pole, na którym zarówno przedstawiciele nauki, jak i biznesu mają wiele do zrobienia.

* raport ?Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce?. PwC Polska Sp. z o.o., 2013.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy