Wystawy

Francuski klimat w Warszawie – wystawa fotografii Dorothy Shoes

Francuski klimat w Warszawie – wystawa fotografii Dorothy Shoes
Informacja prasowa 01 grudnia 2015 Francuski klimat w Warszawie – wystawa fotografii Dorothy Shoes 4 grudnia 2015 roku (piątek) o godzinie 18:00 w warszawskiej La

Informacja prasowa
01 grudnia 2015

Francuski klimat w Warszawie – wystawa fotografii Dorothy Shoes

4 grudnia 2015 roku (piątek) o godzinie 18:00 w warszawskiej La galerie Parisienne (ul. Wilcza 8, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii wyjątkowej artystki Dorothy Shoes – „(intro) spective”.

Dorothy Shoes, członkini studia Hans Lucas, jest od dawna związana ze światem teatru. Jej prace, które łączą świadectwo społeczne z plastyczną inscenizacją, stanowią swoisty pomost pomiędzy realizmem i surrealizmem. Są pełne emocji i odnoszą się do różnego rodzaju zagadnień społecznych. Przedstawiają je z różnych perspektyw, poruszając i podnosząc odbiorcę na duchu.

Wystawy zdjęć Dorothy Shoes odbywały się na wszystkich kontynentach i były szeroko opisywane zarówno przez prasę specjalistyczną (fotografia, sztuka), jak i ogólną. Wśród najważniejszych ekspozycji warto wyróżnić tę w Bibliotece Francois Mitterand (BNF) w Paryżu, gdzie wystawiano prace z okazji zdobycia przez artystkę jej dwóch pierwszych ogólnokrajowych nagród: Parole Photographique i La Bourse du Talent Portrait. Dorothy Shoes zdobyła nagrody za serię zdjęć zrealizowanych w środowisku więziennym „Et demain? Portraits d’avenir” (tłum. „A jutro? Portrety przyszłości”). Inspiracje czerpała z pojmowania przyszłości przez osoby skazane na karę pozbawienia wolności. Był to początek zaangażowania artystki w pracę z mniejszościami społecznymi, którą kontynuowała między innymi przy pracach nad serią zdjęć Django du Voyage.

W 2012 roku artystka dowiedziała się, że cierpi na stwardnienie rozsiane. Był to impuls do powstania nowej serii zdjęć „ColèresS Planquées” („Ukryte złości” – anagram francuskiego sclérose en plaques – stwardnienie rozsiane). Poprzez te prace, Dorothy Shoes zaprezentowała własną wizje choroby, z którą przyszło jej się zmierzyć. Zdjęcia – pełne dystansu autoportrety – wystawiano we Francji, Nowym Jorku, Montrealu, Moskwie, Barcelonie, Kijowie, Accrze czy Dżakarcie.

Na uwagę zasługuje fakt, że Dorothy Shoes jako fotograf – wszystkiego nauczyła się sama. Mimo to, jej prace doceniane są na całym świecie, a ich ceny zaczynają się od 650 euro za duże formaty (40x60cm). Specjalnie dla warszawskiej galerii Parisienne powstały mniejsze formaty (limitowana edycja dziesięciu egzemplarzy), które będzie można nabyć za 250 euro.

A to już wiesz?  Festiwal designu pod Warszawą - Karim Rashid, Oskar Zięta, Tomek Rygalik i ponad 200 marek

Prace artystki będzie można podziwiać od 4 grudnia do 5 stycznia 2016 roku w wyjątkowej galerii – concept store – La galerie Parisienne w Warszawie, która łącząc świat sztuki i designu, przedstawia dzieła głównie francuskich artystów (biżuteria, grafiki, fotografie, meble vintage, dekoracje wnętrz).

Wstęp wolny.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy