eGospodarka.pl – Przetargi: zima, proszę Państwa

Pomimo ograniczenia wydatków instytucji publicznych, dostawcy towarów i usług dla sektora publicznego w przedostatnim miesiącu bieżącego roku nie mieli powodów do zmartwień. W listopadzie liczba przetargów ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych nieznacznie tylko spadła względem października, przy czym było to typowe wahnięcie sezonowe, spowodowane spadkiem liczby zamówień na roboty budowlane - wynika z raportu opracowanego przez serwis www.eGospodarka.pl. Intensywnie poszukiwani są ubezpieczyciele - do końca roku trzeba zawrzeć nowe polisy na ubezpieczenie majątku i odpowiedzialności cywilnej.

Wprawdzie spadek liczby zamówień w "budowlance" został niemal całkowicie skompensowany wzrostem liczby zamawianych dostaw towarów oraz usług, nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy współpracujące z sektorem publicznym mogą liczyć na "kokosy". Zima to nieco cięższy czas dla firm budowlanych, realizujących zamówienia publiczne. "Budowlanka" nie ma też dobrych widoków na przyszłość. Przyszłoroczny budżet nie zostawia wątpliwości - z powodu radykalnych cięć, inwestycje, głównie budowlane, będą ograniczone do minimum. Sektor publiczny otrzyma głównie środki niezbędne do bieżącego funkcjonowania. Przełoży się to niestety na strukturę oraz ogólny wolumen zamówień.

Typowe sezonowe wahnięcie

Dane opracowane na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, pokazują, że w listopadzie 2009 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych nieznacznie spadła względem miesiąca poprzedniego, przy czym - analogicznie do lat wcześniejszych - było wahnięcie sezonowe. W listopadzie w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się łącznie 12 tys. 621 ogłoszeń, w październiku zaś 13 tys. 232, co oznacza miesięczny spadek o 4,6 procent.

"Budowlanka" sezonowo w odwrocie

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym spadała liczba zamówień publicznych na roboty budowlane. O ile jeszcze w październiku prac tych dotyczyło 3 tys. 753 ogłoszeń, to w listopadzie pojawiło się ich już tylko 1 tys. 827. Miesięczny spadek wyniósł więc aż 51 procent. Tak silne wahnięcie nie powinno oczywiście nikogo dziwić, jak bowiem powszechnie wiadomo, prace budowlane charakteryzują się bardzo dużą sezonowością. W analogicznym miesiącu ubiegłego roku spadek ten był nawet silniejszy - wyniósł aż 62 procent (listopad 2008 względem października 2008).

Rośnie liczba ogłoszeń dotyczących dostaw towarów oraz usług. W listopadzie dostaw towarów dotyczył 6 tys. 623 ogłoszeń o ZP, wobec 5 tys. 524 miesiąc wcześniej. Miesięczny przyrost wyniósł więc niemal 20 procent. W przypadku dostaw usług, w listopadzie opublikowano 4 tys. 171 ogłoszeń o ZP na nie, wobec 3 tys. 955 miesiąc wcześniej. Przyrost wyniósł więc prawie 5,5 procent.

- Prace budowlane cechują się znaczną sezonowością, więc spadek liczby zamówień na nie w miesiącach jesiennych i zimowych nie jest żadną anomalią. Corocznie właśnie w tych miesiącach spada zapotrzebowanie na te prace, bieżący rok nie jest więc w żadnej mierze wyjątkowy. To po prostu norma - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.

Preferowany przetarg nieograniczony. Jak zwykle.

Spośród wszystkich opublikowanych w listopadzie 2009 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl 12 tys. 611 przetargów, najczęściej przez zgłaszających był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 98,91 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym (12 tys. 474 zamówień). Pozostałe formy - przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna - zostały tradycyjnie już zastosowane w nieistotnie małej liczbie przypadków. Na przetarg ograniczony zamawiający zdecydowali się zaledwie w 0,56 proc. przypadków (71 ogłoszeń o zamówieniu publicznym).

Urzędnicy odpowiedzialni za zamówienia wybierają na ogół standardowy, najbardziej „bezpieczny" tryb postępowania jakim jest właśnie przetarg nieograniczony. Taka forma jest rzadko podważana  przez instytucje nadzorujące czy założycielskie. To tryb wygodny zarówno dla zamawiających jak i większości dostawców.

Warszawa a potem długo nic

W stolicy ma swoje siedziby najwięcej instytucji publicznych, dlatego nie powinno budzić zdziwienia, że to właśnie Warszawa pojawią się najczęściej jako miejsce wykonywania prac, dostawy towarów czy usług. W listopadzie instytucje zlokalizowane w stolicy, ogłosiły 1.501 przetargów. Kolejny w zestawieniu ośrodek miejski - Kraków - mógł się wykazać liczbą ogłoszonych przetargów prawie trzykrotnie mniejszą niż Warszawa. Z grody Kraka w listopadzie pochodziło bowiem 506 ogłoszeń o ZP. Z Wrocławia, zajmującego trzecią pozycję w rankingu, pochodziły 362 ogłoszenia. Na kolejnych lokatach uplasowały się Poznań (349 ogłoszonych postępowań o ZP), Łódź (304 ogłoszenia), Katowice (295 ogłoszenia, Gdańsk (200), Rzeszów (189), Szczecin (188), Olsztyn (182 ogłoszeń o ZP).

Powyżej setki ogłoszeń o ZP pochodziło w listopadzie jeszcze z Lublina, Białegostoku, Bydgoszczy, Kielc, Opola. Na granicy znalazł się Toruń, z którego pochodziło dokładnie sto ogłoszeń o ZP publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Pozytywnym rekordzistą we względnej zmianie liczby ogłoszeń został w listopadzie Mielec, w którym ogłoszono w przedostatnim miesiącu tego roku o 133 procent więcej ZP niż miesiąc wcześniej. Jednak w liczbach bezwzględnych trudno to uznać sukces - zmiana z 15 na 35 ogłoszeń nie jest imponująca.

Z dużych miast największy miesięczny przyrost ogłoszeń o ZP zanotowała Warszawa, w której w listopadzie pojawiło się o niemal 20 procent więcej komunikatów o postępowaniach o zamówieniach niż miesiąc wcześniej.

Rozmieszczenie geograficzne ogłoszeń przetargowych w skali makro jest prostą pochodną rozmieszczenia dużych ośrodków miejskich. Prym wiedzie oczywiście woj. mazowieckie, w skład którego wchodzi Warszawa - w listopadzie pochodziło stamtąd aż 2 tys. 401 ogłoszeń o zamówieniach publicznych, co przekłada się na 19 procent ogólnej liczby ogłoszeń o przetargach w całym kraju, z kolejnego w zestawieniu województwa śląskiego pochodzi już tylko 1 tys. 326 ogłoszeń (10,5 procent ogólnego woluminu), z woj. małopolskiego - 1 tys. 102 (8,7 proc.), wielkopolskiego - 981 ogłoszeń (7,8 procent), dolnośląskiego - 931 ogłoszonych zamówień publicznych (7 procent ogólnej liczby ogłoszonych w kraju w listopadzie zamówień).

Na przeciwnym biegunie znalazły się woj. opolskie (294 ogłoszeń, 2,3 proc. udziału) i lubuskie (313 ogłoszeń, 2,5 proc. udziału). Największy względny miesięczny przyrost ogłoszeń zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim, w którym liczba ogłoszeń o ZP wzrosła o niemal 17,4 proc. (z 506 na 594), największy spadek zaś - w woj. opolskim (o 16 procent).

Idą Święta i Nowy Rok. Również budżetowy

W listopadzie, w liczbach bezwzględnych (pomimo znacznego spadku) nadal najczęściej były zamawiane roboty budowlane. Nadal na topie były też talony - w listopadzie na ich dostawę ogłoszono 325 przetargów, o 137 procent więcej niż miesiąc wcześniej.

Sektor publiczny nieustająco poszukuje kredytów - w listopadzie pojawiło się 260 ogłoszeń o zamówieniu na usługę udzielenie kredytu, o 20 procent więcej niż miesiąc wcześniej. W obliczu cięć budżetowych instytucje publiczne posiłkują się więc kredytami.

W czołówce nadal są dostawy sprzętu i usług IT - komputerów stacjonarnych i przenośnych, drukarek, oprogramowania.

Jednak relatywnie najpoważniej wzrosło zapotrzebowanie na dostawy produktów zwierzęcych, mięsa, produktów mięsnych (miesięczny przyrost o 247 procent) oraz owoce, warzywa i podobne produkty (przyrost o 244 proc.) i inne produkty spożywcze (miesięczny przyrost liczby ogłoszeń o 166 proc.). Czyżby stołówki w instytucjach budżetowych szykowały już zamówienia na przyszłoroczne dostawy? Możliwe też, że kompletowane są paczki świąteczno-noworoczne i szykowane zaplecze cateringowe do okolicznościowych spotkań.

Instytucje publiczne zamierzają również zawrzeć nowe polisy ubezpieczeniowe - na ubezpieczenia OC, majątku trwałego oraz pojazdów. W listopadzie pojawiło się o 200 procent więcej ogłoszeń o ubezpieczenia OC oraz pojazdów mechanicznych niż miesiąc wcześniej.  Sektor publiczny poszukuje również dostawców paliw - benzyny bezołowiowej czy oleju napędowego. W strukturze przetargów widać więc już dość wyraźnie nadchodzący kolejny rok budżetowy.

 

* * * * * * * * * * * * * * * * *

O eGospodarka.pl
eGospodarka.pl (www.egospodarka.pl) to praktyczny poradnik Internetu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Serwis udostępnia m.in. bezpłatną bazę przetargów publicznych, oferty pracy w Polsce i za granicą, porady z prawa pracy, podatków i rachunkowości, komentarze gospodarcze i finansowe, kursy walut, bezpłatne wzory dokumentów i formularzy, aktualności ze świata IT oraz najnowsze raporty i prognozy. Przedsiębiorcy znajdą w serwisie eGospodarka.pl narzędzia porównawcze, wyszukiwarki i kalkulatory.

Misją serwisu jest dostarczanie praktycznych informacji i narzędzi oraz pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących zaistnienia firmy w Internecie. Najczęściej odwiedzane przez użytkowników są działy: Firma, Podatki, Prawo, Praca i Przetargi.

Według badania Megapanel w czerwcu 2009 roku serwis eGospodarka.pl zanotował ponad 1 mln 648 tys. użytkowników, co stawia go w ścisłej czołówce najlepszych serwisów biznesowych. Dział www.przetargi.eGospodarka.pl w czerwcu odwiedziło natomiast prawie 230 tysięcy osób.

Przydatne linki:
http://www.egospodarka.pl  
http://www.przetargi.egospodarka.pl
http://www.przetargi.egospodarka.pl/prawo_zamowien_publicznych

Źródło eGospodarka.pl. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top